Home Shop Dimming units RFDEL-71M/230V Universal dimmer, 1-channel – (3-MODUL DIN rail)
ELKO EP
RFDEL-71M/230V Universal dimmer, 1-channel – (3-MODUL DIN rail)
The universal modular dimmer is used to regulate light sources:
R – classic lamps (resistive load)
L – halogen lamps with wound transformer (inductive load)
C – halogen lamps with electronic transformer (capacity load)
ESL – dimmable energy-effi cient fl uorescent lamps
LED – LED light sources equiped with LED.
Brand
ELKO EP
Color
White
Amazon Alexa
yes with gateway
Apple Home
yes with gateway
Google Home
Tuya
no
Own App
In stock
SKU: 4897 Category: Dimming units
  • Description
Description
  • 6 light functions – smooth increase or decrease with time setting 2 s -30 min.
  • The universal dimmer may be controlled by up to 32 channels.
  • The programming button on the controller is also used for manual control of the output.
  • Memory status can be pre-set in the event of a power failure.
  • Communication frequency with bidirectional protocol RFIO2.
  • The unit‘s three-module design with switchboard mounting.
Technical parameters
  • Output: R – L – C – LED – ESL, 600 VA (230V); 300 VA (120V)
  • Supply voltage (frequency): AC 230 V (50 Hz);  AC 120 V (60 Hz)
  • Design: 3-MODULE
  • Dimensions: 90 x 52 x 65 mm